Izmenama Zakona o Narodnoj banci Srbije (NBS), koji je upućen u skupštinsku proceduru, pored ostalog, predviđeno je da NBS dobije ovlašćenje da kupuje i prodaje zlato u inostranstvu, ali i pravo preče kupovine zlata dobijenog eksploatacijom, pripremom i preradom mineralnih sirovina u Srbiji.
To praktično znači da će svi koji se bave tim biznisom zlato morati prvo da ponude centralnoj banci, a ona će zauzvrat morati da im ponudi tržišnu cenu kako bi se poštovala pravila konkurencije.
Uspostavljanjem prava preče kupovine zlata u korist NBS jača se uloga NBS i obezbeđuje da zlato dobijeno eksploatacijom, pripremom ili preradom mineralnih sirovina u Srbiji ostane u zemlji, što će uticati na dalje povećanje nivoa deviznih rezervi, čime se doprinosi finansijskoj stabilnosti, stoji u obrazloženju ovog člana i dodaje da se time prirodni resursi Srbije na najbolji način koriste za potrebe zemlje.
Drago Matović, ekonomski analitičar kompanije „Taveks zlato i srebro”, kaže za „Politiku” da smatra da novi zakon ima za cilj da poveća samostalnost i nezavisnost centralne banke kao glavne finansijske institucije u zemlji.
– Prema ovome što zakon predviđa, daje se pravo preče kupovine NBS. To znači da će se zlato koje je iskopano i prerađeno u Srbiji prvo nuditi banci koja će poštovati konkurentnu cenu i kupiti zlato po istoj, ili ima pravo da odbije kupovinu. Ovo omogućava NBS-u da nastavi svoju politiku povećanja zlatnih rezervi Srbije – kaže Matović. On objašnjava da je naša rezerva zlata za samo 10 godina skočila sa 16,5 tona na više od 45 tona danas, što je odličan rast, ali i jako isplativa odluka za NBS ako se pogleda skok cene zlata.
– Ove izmene zakona se odnose na zlato koje je eksploatisano u Srbiji i neće uticati na trgovinu investicionim zlatom od stranih rafinerija poput Austrijske kovnice ili švajcarskih rafinerija, tako ne bi trebalo da utiče na privatno tržište investicionog zlata u Srbiji. Ovaj zakon omogućava NBS-u da poveća svoje rezerve zlata od naših prirodnih resursa i pruža joj konstantan tok novog zlata, bez potrebe da ga traži na stranim tržištima – kaže Matović. On smatra da će novi zakon centralnoj banci omogućiti da trguje zlatom u inostranstvu, a to znači na svetskim berzama po konkurentnim cenama što je jako korisno u slučaju potrebe da se neki deo rezerve prebaci u likvidnost. Stručnjaci smatraju da je dalje povećanje zlatnih rezervi pozitivan signal za strane investitore širom sveta koji mogu da igraju bitnu ulogu u jačanju kreditnog rejtinga naše zemlje.Kako su za „Politiku” rekli iz NBS zlatne rezerve u ovom trenutku iznose 47,8 tona, što je u odnosu na kraj jula 2012. godine tri puta više (tada su iznosile ispod 15 tona).
– Vrednost zlatnih rezervi iznosi oko 3,9 milijardi evra, sa učešćem od 13,4 odsto u ukupnim deviznim rezervama zemlje, što u odnosu na jul 2012. godine za oko šest puta više. U 2024. godini zlatne rezerve su povećane za 7,9 tona – kažu u NBS.
Inače, oni podsećaju da redovno kupuju zlato najvišeg kvaliteta i finoće iz domaće proizvodnje – od kompanije „Ciđin Srbija”, a povremeno NBS zlato kupuje i na međunarodnom tržištu.
– Ugovornim odnosom između NBS i kompanije „Ciđin Srbija” predviđeno je da NBS ima pravo preče kupovine zlata koje ta kompanija proizvede u obliku zlatnih poluga. U skladu s tim, tokom 2024. godine od ove kompanije kupljeno je ukupno 2,9 tona zlata, a od 2018. godine, otkad je „Ciđin” preuzeo RTB Bor, kupljeno je ukupno 10,4 tona zlata – kažu u NBS.
Početkom jula 2024. NBS je kupila pet tona zlata u inostranstvu, tako da je od 2019. godine na međunarodnom tržištu kupila ukupno 17 tona zlata. Osim poslednjih kupljenih pet tona zlata, koje su trenutno još uvek na posebnom računu NBS u inostranstvu, sve zlato ova banka od jula 2021. godine čuva u svojim trezorima u Srbiji. Centralna banka Srbije se, prema poslednjem izveštaju Svetskog saveta za zlato nalazi na 53. mestu u svetu po količini zlata u svojim deviznim rezervama.